İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu CNN TÜRK’te konuştu: “Nefes alamaz boyuta geliyorsunuz”

0
47
İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu CNN TÜRK'te konuştu:
İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu CNN TÜRK'te konuştu: "Nefes alamaz boyuta geliyorsunuz"

CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver’in sorularını yanıtlayan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık bir seneyi aşkındır salgınla mücadele ediyoruz. İstanbul salgının kavşak noktası. Dalgalı bir sayı ile hasta sayımız yükseldi. Temizlik, maske mesafe ve hijyenle önlenebileceği dünyada da söyleniyor. Aşı ve kurallara uyarak yenebiliriz. Farkındalık azaldıkça sayılar yükseliyor.

Kısıtlamalar ve kurallardan önce farkındalığın artması önemli. Salgının bitmediği ortada. Kısıtlama yapsak da tamamen kapansak da bu sefer ev içi bulaşlar artıyor. Bütün toplumun mücadelesi ile üstesinde gelebiliriz. İstanbul’da 20-25 gündür artma trendi 1 haftadır düşüş eğiliminde., çünkü farkındalık arttı. En önemli unsurlardan biri medya. Şu net ki insanların uyumu şart.

İnsanlar uzun süreli sonuçlardan sonra ‘bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor. Bu salgında sadece kendi bedeninden sorumlu değil, başkasının hasta olmasından da sorumlular. Korkudan çok ikna ederek anlatmaya çalışmalıyız. Sağlık sistemimiz mükemmele yakın bir sistemle çalışıyor, bazı ülkelerde parklarda tedavi yapıldı.

TEST KAPASİTESİ

İstanbul’da yoğun bakımları dolaşınca üzülüyorum. En büyük silahımız olan aşıda bile çekinceler yaşanıyor. Herkesin ne yaptığını düşünmesini istiyorum. Başkasını değil önce kendimizi eleştirmeliyiz.

Günde 104 bin yapabilir kapasitedeyiz. Filyasyon ekipleri 25-30 bin kişiye gidebilir durumda.

Bu hastalık ciddi bir hastalık, herkesin bilmesi gerekiyor. Özellikle 60 yaş üstünde ciddi seyrediyor. Bu hastalıkta canlı canlı nefes alamaz boyutuna geliyorsunuz. Bana bir şey olmaz diyenlere, gelirse pişman olursunuz dememiz gerekiyor.

İstanbul’da yataklarımızda hem normal hastalara bakmaya hem de KOVİD’le mücadele ediyoruz. Yatak ve hastaneye başvurular birkaç hafta daha sürecek düşünüyorum.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI

Yatak kapasitemizin yüzde 65’i dolmuş durumda, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70. Aşılamada 60-65 yaş arasını hastanelere bekliyoruz. Kamu hastanelerimizde Biontech aşıları var diğer merkezlerde Sinovac yapılmaya devam ediliyor.

AŞI İKNA TİMİ

İnsanoğlunun yaşam kapasitesi 80-85 civarında bu yaşta olmasında aşının büyük katkısı var. Aşılamadan sonra bu yaş grubunda ölüm ve entübe sayısı azaldı. Bazı insanların hak ettiği halde aşıya gelmemesini anlamıyorum. Bütün aşıları tek tek TC numaraları ile eşleştirip yapabiliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here