Tam kapanma olacak mı, ne zaman? Ramazan Bayramı’nda tam kapanma var mı? Tam kapanma kararı ne demek?

0
47
Tam kapanma olacak mı, ne zaman? Ramazan Bayramı’nda tam kapanma var mı? Tam kapanma kararı ne demek?
Tam kapanma olacak mı, ne zaman? Ramazan Bayramı’nda tam kapanma var mı? Tam kapanma kararı ne demek?

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Vaka sayıları düşmezse çok daha sert önlemler alınabilir’ açıklaması sonrası sert önlemlerin neler olabileceği konuşulmaya başlandı. Beklenen gelişme yaşanırsa tedbirlerin etkileri 10 gün içinde tabloya yansıyacak. Eğer kısmı kapanma ile birlikte vaka sayılarında düşüş yaşanmazsa tam kapanma söz konusu olabilir. Ramazanın ilk iki haftası uygulanacak olan ek tedbirler bayramda da uygulanacak mı?

RAMAZAN BAYRAMI’NDA TAM KAPANMA MI VAR?

Ramazan ayında alınan ek tedbirler ile sokağa çıkma yasağı süresi uzatıldı. Alınan ek tedbirlere rağmen vaka sayılarında herhangi bir düşüş yaşanmazsa Ramazan Bayramında tam kapanma gündeme gelebilir. Bayramda sokağa çıkma yasağı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

TAM KAPANMA NASIL OLACAK?

-Uzmanların bu konuda tam kapanmaya dahil edilebilecek tedbirlerle ilgili görüşleri şöyle:

-Alışveriş Merkezlerinin kapatılması.

-Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin kapatılması.

-Okulların tamamen kapatılması.

-Özel sektörde daha kısa çalışma saatlerinin teşviki.

-Ve kamuda daha kısa çalışma saati uygulamasının başlatılması.

TAM KAPANMA NE DEMEK?

Kapanma, özellikle COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecinde hükümetlerin başvurmasıyla tanınan ve riskli durumlarda kişilerin yerlerinde kalmalarını salık veren bir kısıtlama politikasıdır. Kapanmanın amacı bölgeyi dış tehditlerden korumaktır. Çoğu uygulamada sokağa çıkma yasağını içerir. Tam kapanma ise bölgedeki tüm kurumların belli bir süreliğine kapatıldığı ve insanların çok istisna haller dışında evinden çıkmasının yasaklandığı tedbirleri içerir. Bu süreçte sadece güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları, basın mensupları ve yeme-içme-gıda sektöründe çalışanlar gibi istisna bölümler dışarıda yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here